Výchovný poradce ZŠ Žamberk 743 - Mgr. Miluše Felcmanová
Konzultační hodiny
Kdykoliv po předchozí telefonické nebo ústní dohodě. Telefon: 778 472 225
Dyslexie
je vývojová porucha čtení, buď vrozená nebo získaná poškozením mozku. Jde o nejčastější formu spec. vývojové poruchy učení (SPU), která se projevuje nesnázemi naučit se číst běžnými metodami a porozumět čtenému textu, přestože inteligence takového dítě není snížená. Děti (a také dospělí) nejsou schopni číst dlouhé texty a pochopit jejich smysl, ačkoliv znají písmena.
Nejčastější chyby
- vypouštění písmen
- přidávání písmen
- absolutně nečitelná slova či písmena
- zaměňování písmen (klika - kilka)
- zaměňování akusticky podobných písmen (g - k, v - f)
- zrcadlové nebo obrácené psaní písmen (d = p, M = W)
- zaměňování slov za slova úplně jiná
- nesprávné psaní čísel
Dysortografie
je specifická porucha pravopisu. Postihuje celkovou oblast gramatiky či jen určitých jevů.
Dysgrafie
znamená obtíže s písemnou formou projevu, kdy dítě píše velice ztěžka, neobratně, má problém si zapamatovat tvar písmen a jeho písmo je velice nečitelné a neuspořádané.
Dyskalkulie
je specifická porucha počítání a práce s matematickými symboly.
Syndrom ADHD
je porucha pozornosti a impulzivita spojená s hyperaktivitou.
LMD (lehká mozková dysfunkce)
znamená odchylky mentálního vývoje na základě oslabení CNS, které nejsou "těžkými" neurologickými poruchami, avšak mají společný základ v drobných poškozeních.
Odstraňování specifických poruch učení
Odstraňování nebo zmírňování obtíží dítěte se specifickými poruchami učení je dlouhodobý proces. Obecně neexistuje k nápravě specifických poruch učení žádná univerzálně platná a účinná metoda. Na základě odborné diagnózy se stanovuje specifická péče, která by měla respektovat druh a závažnost poruchy. Cestou k nápravě těchto poruch se využívá specifická reedukace, která zahrnuje speciálně-pedagogické metody. Pro dítě se specifickou poruchou učení je zejména důležitá pravidelnost reedukace, možnost sledovat vlastní zlepšení a posilování pozitivní motivace. Reedukaci lze aplikovat přímo ve škole, kdy se dítěti věnuje speciální pedagog, pomocí návštěv pedagogicko-psychologické poradny dítěte s rodiči nebo rodiči v domácím prostředí.